Energetická jeseň 2015...

Autor: Juraj Žitný | 5.8.2015 o 12:00 | Karma článku: 2,05 | Prečítané:  547x

Pozor na podporu z OZE a KVET. Ako ďalej s cenou plynu a elektriny. Nové mechanizmy podpory pre „zelenú domácnostiam“. ....alebo na čo sa pripraviť.

Aj počas horúcich augustových dní treba byť v energetike v strehu. Týka sa to najmä výrobcov elektriny z OZE a KVET s právom na podporu a splnenie rôznych „nahlasovacích“ povinností či už na OKTE, prevádzkovateľovi distribučných sústav alebo ÚRSO. Pozor na dôkladné splnenie a odovzdanie rôznych údajov a predikcií (aj keď niekedy duplicitných) pre každú entitu samostatne. Samozrejme na inom formulári a iným spôsobom, ale termíny dodržiavať treba J. V opačnom prípade prídete o právo na podporu ako sa to stalo na rok 2015 rôznym subjektom.

Ďalej teplo, neteplo aj na úradoch sa pracuje. A dôsledok? Informácia, že cena plynu pre domácnosti „výrazne“ klesne. Za prvé je to pokles ceny komodity. Vďaka ÚRSO očakávame pokles v priemere o 3,91 % pre domácnosti a približne 3,7 % pre malé podniky. Ide o zníženie variabilných zložiek plynu, fixné ostávajú bez zmeny. Zmeny nastanú od 1.9.2015.

O ďalšie zníženie účtu za plyn sa postará vláda tzv. „6% vratkou“ a týka sa to domácnosti. Každá domácnosť na základe spotreby by mala obdržať poštou poukážku aj so sumou, ktorá jej bude vrátená. Týka sa to všetkých dodávateľov plynu a teda všetkých ich odberateľov. Je super, že štát vlastní SPP.

Čo v elektrine? Zatiaľ žiadne avizované zníženie.  Teda zatiaľ. Štát síce vlastní prenosovú sústavu a časť výrobných zdrojov (percentá v Enely, VD Gabčíkovo), ale zatiaľ nič. Napriek tomu, ale možno očakávať pokles ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky, nakoľko aj cena komodity na trhoch o niečo poklesla a blížia sa voľby určite bude tlak úradu (vlády) na úrad (ÚRSO) na nejaké to zníženie.

Tlak bude určite aj na iné tarify a sadzby. Najviac očakávané zmeny sú v tarife za prevádzkovanie systému (TPS). Ako som už uviedol na inom mieste, jej podiel na celkovej zložke elektriny je 10-14% a výrazne ju navyšujú náklady na obnoviteľné zdroje. Šepká sa, že by sa mohol navýšiť „G-komponent“ nie na 30% z maximálnej rezervovanej kapacity ale na inú percentuálnu hodnotu. Tým by sa možno našiel priestor na zníženie TPS. Len poznámka, G – komponent platia výrobcovia, TPS všetci odberatelia. Avšak pozor táto informácia je len v teoretickej rovine!

A na záver k posledným horúcim novinkám patrí aj očakávanie, že mala by začať aj prvá registrácia dodávateľských subjektov a zariadení, na ktoré bude možné získať podporu z európskych fondov a štátneho rozpočtu prostredníctvom národného projektu „Zelená domácnostiam". O vystavenie poukážok budú môcť domácnosti požiadať na jeseň. Podmienky mali byť zverejnené začiatkom augusta, avšak doteraz nie sú známe. V zásade snahou je, aby pripravovaná podpora pre domácnosti bola výhodnejšia ako v minulosti. Na rozdiel od predchádzajúcich podporných mechanizmov sa nové príspevky nebudú viazať len na samotné zariadenie, ale na cenu za kompletnú dodávku a montáž celého systému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?