Ceny elektriny na rok 2015 vs. úloha ÚRSO

Autor: Juraj Žitný | 15.12.2014 o 14:39 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  1353x

Pred pár dňami poriadal úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) „tlačovku“.  Jeho predseda vyhlásil, že v roku 2015 klesne regulovaná cena elektriny pre domácnosť o približne 5% a pre malé podniky približne 3,5 – 4%. Poviete si fajn. Ale čo to v skutočnosti znamená a čo sa vlastne reguluje?

Skúsim to zjednodušiť  a vysvetliť. Úrad na základe moci jemu zverenej v oblasti dodávky elektriny, reguluje distribučné poplatky, prenosové poplatky ako aj ceny dodávateľom elektriny (dodávateľ komodity, silovej elektriny). Dodávateľom silovej elektriny reguluje ich cenu za dodávku elektriny a to tým spôsobom, že im stanovil ich maximálny zisk. Takže funguje to takto. ÚRSO pre rok 2015 stanovil, že dodávateľ elektriny môže mať  maximálny zisk 3 € z každého predaného MWh domácnosti a maximálny zisk 8 € za MWh pre malý podnik. V prípade malého podniku si treba predstaviť podnik (napr. kaviarničku, malý obchod) s ročnou spotrebou do 30 MWh.

Avšak podľa mňa je tento typ regulácie zo strany ÚRSO úplne zbytočný až bezpredmetný. Dôvodov je viacero. V prvom rade si treba uvedomiť, že na ÚRSO sa podávajú a schvaľujú cenové návrhy ako maximálne predajné ceny, ktoré sa nemôžu prekročiť. V druhom rade možno povedať, že na Slovensku máme dostatok kvalitnej konkurencie (nemyslím podomový predaj a pod.) čo má za následok, že cena pre domácnosti je ešte o pár percent nižšia ako je maximálna schválená cena silovej elektriny. Teda nie vďaka ÚRSO, ale vďaka konkurencii. To isté sa dám povedať aj v kategórii malých podnikov. Tu tiež funguje ostrá konkurencia a osobne si dovolím tvrdiť, že na Slovensku nie je významný dodávateľ, ktorý má ceny nastavené na zisk 8 €. To by ho konkurencia prevalcovala v tomto segmente.

 Ďalším dôvodom proti regulácii je fakt, že samotný regulátor si nie dôsledne plní termíny zverejnenia a schválenia daných cenových návrhov. V oboch kategóriách má zákazník právo na to, aby poznal svoje ceny už k 1.12. pre nasledovné obdobie a  ak pozná tieto ceny a nesúhlasí s nimi, môže ukončiť zmluvný vzťah s doterajším dodávateľom. Problém je v tom, že nie vždy ÚRSO stihne tieto ceny schváliť a tak aj zákazník čaká dlhšie.

Čiže cenový záver. Cena silovej elektriny poklesla, ale má to za následok pokles na trhu a konkurencia a nie ÚRSO. Preto očakávam, že celkový pokles cien silovej časti môže byť o nejaké to percento ešte nižší. Na margo toho si treba uvedomiť, že napr. podiel ceny za silovú elektrinu pre domácnosti je iba na úrovni 35%, ostatnú časť tvoria distribučné a sieťové poplatky.

Skúsme sa ale pozrieť ďalej na tie distribučné a prenosové tarify a sadzby pre rok 2015. Tu musím spomenúť, že straty za distribúciu poklesli o cca 1%. Tento pokles sa už týka všetkých odberateľov elektriny.

Ostatné tarify napr. za rezervované kapacity, resp. ističe ostali na rok 2015 nezmenené. Len krátke zamyslenie do budúcnosti. Je otázne, aký vplyv na tieto tarify bude mať dopad inštalácie smart metrov, alebo inak nazývaných aj inteligentných meračov. Napr. prevádzkovateľ distribučnej sústavy na západe už dokonca predostrel plán a začal s reálnou inštaláciou týchto zariadení.  Na základe tejto skutočnosti možno predpokladať  nárast týchto taríf, alebo vytvorenie nových v blízkej budúcnosti.

Ale pozor,  ešte stále ostávajú nezverejnené dve dosť podstatné tarify - tarifa za systémové služby a tarifa za prevádzkovanie systému (len samotná TPS má 10 – 14% vplyv na celkovú cenu elektriny) túto tarifu a jej výrazný vplyv na cenu som popisoval v blogu: Cena elektriny vs. vývoj tarify za prevádzkovanie systému. Tak sa nechajme prekvapiť, na akých cenách budú schválené tieto dve podstatné tarify. Osobne predpokladám, že nepríde k výraznému navýšeniu, aj keď tlak zo strany distribučných spoločností na ich navýšenie je jednoznačný. Najčastejší argument je zvýšená výroba „slnečnej“ elektriny a jej povinný regulovaný výkup na straty. A až potom sa môžeme baviť o koncových cenách za elektrinu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?